Psychoterapie = pomoc
Doba, ve které žijeme, přináší neustálé zvraty, ve kterých se málokdo orientuje. Často si lidé povzdechnou, že je toho na ně příliš (rozvoj v oblasti např. vědecko – technického výzkumu nebo rozvoj v oblasti digitalizace světa je opravdu fenomenální), do toho všeho rodinné problémy (děti, rodiče, zdraví). Kdo se v tom má vyznat? Psychoterapie nabízí cesty, jak vše lépe zvládne každý sám!
Definice Prof. Stanislava Kratochvíla: „Psychoterapie je léčebné působení na nemoc, poruchu, problémy psychologickými prostředky. Psychoterapie aplikuje psychologické prostředky dle určitých zásad, plánovitě a systematicky.“
Definice Prof. Jana Vymětala: „Psychoterapie je především léčbou, ale i prevencí a rehabilitací poruch zdraví, která se uskutečňuje výhradně psychologickými prostředky, tedy prostředky komunikační a vztahové povahy. Psychoterapie přestavuje zvláštní druh psychologické intervence působící na duševní život, chování člověka, jeho meziosobní vztahy i tělesné procesy tím způsobem, že navozuje žádoucí změny a tak podporuje uzdravení či znesnadňuje vznik a rozvoj určité poruchy zdraví. Vlastní terapie probíhá jako záměrná, strukturovaná a vědecky podložená interakce mezi terapeutem a klientem.“
Navštívit psychoterapeuta ve chvíli, kdy člověk řeší nějaký vnitřní problém, je o navázání vztahu s tímto odborníkem. Ten může pomoci, neboť ve své praxi uplatňuje nejen znalosti z klasických lékařských oborů (psychiatrie, vnitřní lékařství aj.), ale i nelékařských disciplín (klinická psychologie, psychologie osobnosti, speciální pedagogika atp.). Techniky rozhovoru s ním dokáží nabudit!
Jan Beer