Šetřit se nevyplácí
Rodiče žáků všech stupňů i dospělí lidé se v zásadě rádi pochlubí nějakou novinkou. Nová rovnátka, kvalitnější ortéza, příjemný parfém… Že je možné pečovat o vlastní duši a zkvalitňovat si tak život, povědomí chybí.
„Ta naše holka nejí, asi má něco se žaludkem,“ diagnostikuje maminka někdy puberťačku, u které se začíná projevovat anorexie. „Z toho si nic nedělej, náš mladej se zase uzavřel do sebe a nic ho nezajímá, jen poslouchá hudbu,“ mávne nonšalantně rukou nad sebevražednými sklony svého dítěte tatínek ze sousedství.
Rodiče se o děti nezajímají
Přitom jde o děti, které mají všechno. Nové kolo, značkové oblečení, týden prázdnin u moře, zimu na sjezdovce. O tom mohou mezi spolužáky vyprávět, na první pohled tedy vypadají spokojeně. Rodiče se naopak chlubí ve svých sociálních bublinách, co vše pro své děti dělají a že by jim každý z nich snesl modré z nebe!
Vůbec si nevšímají, že z dětí vychází zcela jasné a akutní volání o pomoc. Najednou zjišťují, že svěřit se nemohou. Ve škole by se mu začali smát a doma se u stolu sejdou jenom jednou týdně, v neděli. Rodiče totiž jindy nemají čas.
Mělkost citů v rodinách, de facto nezájem o problémy svých dětí, které hraničí se zanedbáváním péče. Nikdo nic neřeší, krize se prohlubuje.
Důležité je nešetřit
Omluvit své chyby pak mnozí dospěláci rozmělněním umí dokonale. Vidí je v neprofesionálním přístupu školy, nechápající učitelce, nedostupnosti psychologické péče. Ta je podle nich také předražená!
Jedna má známá, malířka, zjistila, že se jí holčička sebepoškozuje. Šla s ní do krámu, koupila jí značkové oblečení, jela na výlet k moři a pak vyrazili do fastfoodového řetězce. Vš přišlo asi na 15 000, mezi svými kamarádkami pak vyprávěla, kolik jí péče o dítě stojí, aby mohla být kamarádkami litována.
Přitom nemusela čekat ani čtvrt nebo půl roku, až na ni dojde řada ve státní pedagogicko – psychologické poradně. Mohlo jít o investici v řádově 1 000 – 1 500 korunách u psychoterapeuta.
Přichází lepší vnímání
Odborné vedení pak může přinést správnou diagnózu, vedle ní pak stanovení plánu podpory. Také zvýšení jistoty, že se nic tragického nestane.
Pojmenování přání, tužeb, snů a vizí je důležité pro pochopení situace. Člověka také motivuje k dalším výkonům, protože se podtrhuje bezpečnost místa a kontaktu. Klient cítí důvěru, které se mu v běžném životě nedostává!
Psychosociální pohoda přispívá nejen k lepšímu vnímání sebe samotného, ale i lepším pracovním výkonům.
Jakékoliv problémy duše jsou méně zřetelné než třeba otevřená zlomenina dolní končetiny. Bolet však může daleko více. V porovnání s ošetřením nemocného chrupu jsou náklady za péči zanebatelné